برقراری ۵۴هزار تماس با «۱۴۸۰» به خاطر کرونا

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور از برقراری بیش از ۵۴ هزار تماس تلفنی به دلیل مشکلات روانشناختی ناشی از کرونا با خط ۱۴۸۰ (صدای مشاور) خبر داد.

خبرگزاری ایسنا: مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور از برقراری بیش از ۵۴ هزار تماس تلفنی به دلیل مشکلات روانشناختی ناشی از کرونا با خط ۱۴۸۰ (صدای مشاور) خبر داد.

بهزاد وحیدنیا، با بیان اینکه از ابتدای شیوع کرونا تا ۱۱ مرداد ماه بیش از ۹۲۹ هزار تماس با خط ۱۴۸۰ پاسخ داده شده است، گفت: از این تعداد بیش از ۵۴ هزار و ۷۰۰ تماس مسقیما مربوط به کرونا بوده است. همچنین ۱۵۳۹ تماس نیز مستقیما مربوط به کادر درمان بوده است.

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه در مجموع بیش از ۳۸۷ هزار ساعت مشاوره در این مدت و اختصاصا بیش از ۲۲ هزار ساعت مشاوره در خصوص کرونا و۶۴۱ ساعت مشاوره به تلفنی به کادر درمان ارایه شده است، افزود: این خدمات از طریق متخصصان آموزش دیده با تحصیلات دکتری و کارشناسی ارشد و توسط بیش از ۴۰۰ نفر در کشور ارائه می‌شود.

وحیدنیا با اشاره به اینکه نقطه عطفی در شیوه ارائه خدمات استاندارد غیر حضوری به وجود آمده، به طوریکه سازمان بهزیستی دستور العمل مراکز مشاوره غیر دولتی غیر حضوری را تدوین و طراحی کرده که به تصویب کمیسیون ماده ۶ سازمان بهزیستی نیز رسیده است، تصریح کرد: این دستور العمل ابلاغ شده و در واقع اجازه نامه‌ها برای اینکه مراکز غیردولتی بتوانند در قالب یک مرکز به خدمات مشاوره غیر حضوری و تلفنی بپردازد، صادر شده است.

وی افزود: به این ترتیب خدمات استاندارد توسط مردم دریافت می‌شود و هم می‌توان به این خدمات نظارت کرد تا آسیبی متوجه مردم نباشد. امیدواریم این مراکز استاندارد در آینده در کشور توسعه یابد. در حال حاضر بالغ بر ۴۷ خط با کد ۱۰ رقمی که مربوط به مراکز مشاوره تحت نظارت سازمان هستند که اجازه ارائه خدمات به شکل تلفنی را دارند.

مدیر کل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور تهیه بسته‌های آموزشی روانشناسی ویژه شرایط کرونا، تولید بیش از ۳۵۰ محتوا برای اطلاع رسانی به مردم، تهیه شیوه نامه ارائه خدمات روانشناسی در شرایط کرونا، استانداردسازی ارائه خدمات روانشناختی همزمان با کاهش ترددها، تولید محتوای آموزشی برای گروه‌های ناشنوایان، فعالیت سازمان‌های مردم نهاد برای کاهش عوارض روانی، فرهنگ سازی متناسب با شرایط کرونا و… را بخشی دیگری از این خدمات نام برد.

وحید نیا با بیان اینکه خط تلفنی ۱۴۸۰ به ارائه خدمات روانشناختی و مشاوره می‌پردازد، اما در دوران شیوع کرونا بخش زیادی از تماس‌ها با این خط مربوط به مشکلات و نگرانی‌های ناشی از شیوع این بیماری بوده است، گفت: طی تماس با این خط کد ویژه‌ای برای مشاوره کرونا و ارائه مشاوره به کادر درمان اختصاص یافته است.

Related Posts